Koliko se isplati imati solarnu elektranu?
Koliko se isplati imati solarnu elektranu?
01. oktobar 2024.
Autori: Ivana Jovčić i Vladan Šćekić
Zahvaljujemo se prozjumerima Nenadu Maričiću i Milošu Đukanoviću na podršci.
Podaci o proizvodnji i potrošnji energije domaćinstva sa solarnom elektranom u Vojvodini (2023-2024)
U nastavku vam predstavljamo stvarne podatke o proizvodnji i potrošnji električne energije domaćinstva u Sremu koje ima solarnu elektranu od 7,36 kWp, tokom perioda od aprila 2023. do marta 2024. Ovaj period pokriva zvaničan obračunski ciklus, koji je definisan Zakonom o obnovljivim izvorima energije.
Podsećamo vas da obračunski period traje od 1. aprila tekuće godine do 31. marta naredne godine. Na kraju ovog perioda, sva neiskorišćena energija se automatski predaje Elektrodistribuciji Srbije, bez ikakve nadoknade. Novi obračun kreće sa prvim danom aprila, od nule.
Domaćinstvo iz ovog primera je na dvotarifnom merenju, što znači da se različite tarife primenjuju u zavisnosti od doba dana kada se energija troši. Solarna elektrana je postavljena ka jugu. Ovaj primer može poslužiti kao korisna smernica svim domaćinstvima koja žele da iskoriste prednosti solarne energije i smanje svoje račune za struju.
Uticaj promena cena struje na obračun prozjumera
U poslednje dve godine, došlo je do značajnih promena u cenama električne energije, kao i načinu obračuna troškova za kupce-proizvođače koji su domaćinstva. Za potrebe ovog pregleda, obračun troškova urađen je na osnovu trenutno važećih cena i načina obračuna za prozjumere koji su domaćinstva. Obračun je sada najpovoljniji od kada je uveden institut kupac-proizvođač.
Moguće izmene Zakona o energetici za prozjumere
Ministarstvo rudarstva i energetike priprema predlog Zakona o energetici, koji predviđa potencijalne promene u načinu obračuna za prozjumere iz kategorije domaćinstava. Ukoliko bude usvojen, novi Zakon bi mogao uticati na buduće troškove i sistem obračuna za korisnike solarnih elektrana.
Nacrtom Zakona o energetici je predviđeno da će neto-merenje i neto-obračun, koji su uređeni Zakonom o obnovljivim izvorima energije, biti ukinuti najkasnije do 31.12.2026. Takođe, nacrt Zakona definiše da će od 1. januara 2026. godine krajnji kupci koji steknu status kupca-proizvođača u kategoriji domaćinstva zaključivati ugovor o potpunom snabdevanju sa neto obračunom.
Ipak, tokom javne rasprave o ovom nacrtu Zakona, dobili smo važnu informaciju: domaćinstva koja već funkcionišu kao prozjumeri zadržaće trenutni način obračuna, ali nije poznato do tačno kada.
O detaljima i potencijalnim promenama ćemo pisati kada budu dostupne sve relevantne informacije.
Efikasnost solarne elektrane
U periodu od aprila 2023. do marta 2024. godine, solarna elektrana snage 7.36 kWp, sa pretvaračem od 10 kW, proizvela je 9.563 kWh električne energije. Ova količina energije ukazuje na visoku efikasnost sistema i dobro osunčanost, obzirom da je proizvedeno oko 1.300 kWh po instaliranom kWp.
Direktna potrošnja
Solarna elektrana je proizvela ukupno 9.563 kWh električne energije. Od toga je 5.927 kWh poslato u mrežu kao višak, dok je 3.636 kWh direktno potrošeno unutar domaćinstva, odnosno 38%.
Ovaj procenat direktne potrošnje, kako je vidljivo iz priloženog grafikona, omogućava domaćinstvu značajne uštede. Direktna potrošnja energije znači da proizvedeni kilovati nisu prošli kroz dvosmerno brojilo i stoga nisu predmet obračuna. Na ovaj način domaćinstvo smanjuje troškove za električnu energiju, što direktno doprinosi skraćenju vremena povraćaja investicije u solarnu elektranu.
Solarna elektrana pokriva 65% potreba domaćinstva za električnom energijom
U posmatranom periodu od aprila 2023. do marta 2024. godine, domaćinstvo je potrošilo ukupno 14.510 kWh električne energije. Ova količina uključuje električnu energiju preuzetu iz mreže i onu koja je direktno potrošena iz solarne elektrane.
Zahvaljujući solarnoj elektrani, domaćinstvo je uspelo da pokrije oko 65% svojih ukupnih potreba za električnom energijom, odnosno 100% potrebe za električnom energijom u višoj tarifi. Visoka stopa pokrivenosti potrebne energije omogućava značajne uštede, i ovaj primer nam pokazuje i da je solarna elektrana pravilno dimenzionisana.
Finansijska analiza i uštede
U daljoj analizi osvrnućemo se na finansijske aspekte ušteda koje ovo domaćinstvo ostvaruje zahvaljujući solarnoj elektrani.
Obračuni su urađeni na osnovu trenutno važećih cena električne energije i načina obračuna za kupce-proizvođače (prozjumere) koji su domaćinstva.
Ušteda od 70% zahvaljujući solarnoj elektrani
Kao što možemo videti iz tabela u nastavku, primenom trenutno važećih cena električne energije i obračuna za kupce-proizvođače, domaćinstvo bi Elektroprivredi Srbije, za period od godinu dana, platilo ukupno 64.134,17 RSD za električnu energiju i ostale troškove. Međutim, ukoliko bi domaćinstvo bilo bez solarne elektrane i svu potrebnu energiju kupovalo od Elektroprivrede Srbije, godišnji trošak bi iznosio 207.342,14 RSD.
Time što domaćinstvo ima status kupca-proizvođača, ostvaruje uštedu od 143.207,97 dinara, što predstavlja oko 70% uštede u odnosu na standardne troškove električne energije.
Investicija u solarnu elektranu se isplati
Iz ovog primera jasno je da, ukoliko domaćinstva pravilno dimenzionišu svoje solarne elektrane i delimično prilagode svoje navike potrošnje (troše energiju u trenutku kada solarna elektrana istu proizvodi), investicija u solarnu elektranu može biti izuzetno isplativa. Na osnovu važećeg sistema obračuna i cena električne energije, domaćinstva mogu ostvariti značajne uštede.
Moguće promene u obračunu za kupce-proizvođače
Međutim, kako smo ranije napomenuli, uskoro se očekuju promene u načinu obračuna za kupce-proizvođače, koje bi mogle biti nepovoljnije od trenutnih uslova. Ipak, treba uzeti u obzir da će cena električne energije rasti u budućnosti, dok se cene solarnih elektrana smanjuju iz godine u godinu.
Iako će novi uslovi verovatno produžiti period povraćaja investicije, solarne elektrane ostaju dugoročno isplative. Uz projektovani vek trajanja od 25 godina, solarni sistemi će nastaviti da pružaju koristi domaćinstvima i u budućnosti.
Podrška države kroz subvencije
Podsećamo da Ministarstvo rudarstva i energetike, zajedno sa lokalnim opštinama i gradovima, obezbeđuje subvencije za građane koji žele da izgrade solarne elektrane. Maksimalna subvencija iznosi do 50% troškova, odnosno do 420.000 dinara, što značajno može da olakša početnu investiciju.
Celokupnu i redovno ažuriranu listu opština koje trenutno imaju otvorene konkurse možete pogledati ovde.