Šta mi je sve potrebno od opreme?
Šta mi je sve potrebno od opreme?
Kada kažemo solarna elektrana, prva misao su nam solarni paneli koji se nalaze na krovu kuće. Ovi paneli su važan i vidljiv deo solarne elektrane, međutim, da biste mogli da postanete kupac-proizvođač, potrebno je da vaša elektrana bude povezana sa distributivnim sistemom kao što je predstavljeno na slici.
Solarni paneli i inverter su dve ključne komponente svake solarne elektrane, a svi ostali delovi služe samo da pomognu u bezbednosti, transportu i merenju količina električne energije. Većina njih je neophodna kako bi elektrana bila kompletna, tehnički usklađena i spremna za upotrebu.
Fotonaponski paneli (moduli)
Fotonaponski paneli su izrađeni od materijala koji konvertuju sunčevu svetlost direktno u električnu energiju putem efekta fotoelektričnog pretvaranja. Svaka ćelija panela, je napravljena od poluprovodničkih materijala kao što je silicijum, oslobađa elektrone kad fotoni svetlosti udare u nju, stvarajući električni napon. Paneli se sastoje od više ovakvih solarnih ćelija spojenih zajedno.
Pretvarač / inverter
Pretvarač, poznat i kao inverter, je ključna komponenta solarnog sistema koja transformiše jednosmernu struju koju proizvode solarni paneli u naizmeničnu struju koja se koristi u električnim uređajima i mreži. Inverter igra ulogu mosta između panela i električne mreže, omogućavajući da se proizvedena solarna energija koristi za napajanje domaćinstva ili se vraća u električnu mrežu.
Dvosmerno brojilo
Kada postanete kupac-proizvođač i zaključite ugovor o neto-merenju, imate obavezu da klasično jednosmerno brojilo zamenite u dvosmerno, obzirom da sada struja „teče“ u dva smera.
Dvosmerno brojilo je uređaj koji omogućava merenje i praćenje dva smera protoka električne energije u mreži.
Pametno brojilo / Smart Meter
Pametno brojilo u solarnom sistemu je napredan digitalni brojač koji se koristi za merenje i praćenje električne energije koju proizvode solarni paneli i troše kućni uređaji. On omogućava precizno merenje količine energije koja se proizvodi i koristi u realnom vremenu, kao i viškova koji se isporučuju u distributivnu mrežu.
Baterija
U okviru solarne elektrane možete imati i svoju bateriju za skladištenje. Ovde je važno znati da je propisano da skladište mora biti tako integrisano u solarni sistem elektrane da ne može da preuzima i skladišti električnu energiju iz elektrodistributivnog sistema, već isključivo iz sopstvene proizvodnje.
Ostala oprema
U ostalu opremu spadaju svi oni nevidljivi delovi solarne elektrane, a koji su potrebni za njen rad: dodatni uređaji, prekidači, sklopke, kablovi, potkonstrukcije.