Šta prozjumerima donosi novi Zakon o energetici

Šta prozjumerima donosi novi Zakon o energetici

29. januar 2025.

Autori: Ivana Jovčić i Vladan Šćekić

Zakon o izmenama i dopunama Zakona o energetici, usvojen je krajem novembra 2024. godine, donosi brojne izmene u sektor energetike.

U ovom tekstu ćemo staviti fokus na izmene i dopune koje su važne za kupce-proizvođače (iz kategorije domaćinstvo), i šta mogu da očekuju u narednom periodu.

Ukidanje neto-merenja

Ovo je pojedinačno najvažnija izmena koja je važna za prozjumere iz kategorije domaćinstvo.

Zakonom je predviđeno da se najkasnije do 31. decembra 2026. godine ukine neto-merenje kao način obračuna i da bude zamenjeno neto-obračunom.

Ova odredba NEĆE UTICATI NA POSTOJEĆE KUPCE-PROIZVOĐAČE, kao NI NA ONE KOJI DO NAVEDENOG DATUMA PODNESU ZAHTEV ZA PRILAGOĐENJE MERNOG MESTA za priključenje nove solarne elektrane i upis u registar kupaca-proizvođača.*

Ova odredba ĆE UTICATI NA SVE KUPCE-PROIZVOĐAČE KOJI NAKON NAVEDENOG DATUMA PODNESU ZAHTEV ZA PRILAGOĐENJE MERNOG MESTA Elektrodistribuciji Srbije.

*Iako nigde nije napisano u Zakonu, u javno izrečenim izjavama koje smo razumeli kao nezvanične, postojeći kupci-proizvođači će moći da zadrže neto-merenje kao način obračuna do kraja eksploatacije solarne elektrane.

Ovo tumačenje je krajnje pozitivno za postojeće prozjumere, ali smatramo da je ostalo nedefinisano i šta tačno znači kraj eksploatacije elektrane, te ćemo se obratiti Ministarstvu rudarstva i energetike i tražiti zvanično tumačenje u vezi sa navedenim izmenama.

Koja je razlika između neto-merenja i neto-obračuna

Neto-merenje
Kod neto-merenja, prozjumerski viškovi električne energije se prebacuju u elektrodistributivni sistem i povlače u skladu sa potrebama.

Ono što je glavna odlika neto-merenja je da se obračun vrši u kilovat-satima (kWh).
To znači da, ako ste predali 1000 kWh viška električne energije, tako ćete ih i povući, kao 1000 kWh (uvećano za cenu mrežarine u višoj tarifi + akciza od 7,5% PDV od 20%, odnosno – 5 dinara bruto*).


Važno je da znate i da je neto-merenje, koje smo zakonodavno preneli iz Evropske unije, predstavlja meru subvencije, koja je prestala ili prestaje da važi u celoj EU.
Na primer, od 1.1.2025. godine, i u Hrvatskoj je prestalo da važi neto-merenje za domaćinstva i počeo je da važi neto-obračun.


Neto-obračun
Kod neto-obračuna, prozjumerski viškovi se prebacuju u elektrodistributivni sistem, ali ih snabdevač otkupljuje po određenoj ceni.

Glavna odlika neto-obračuna je da se obračun vrši u dinarima (RSD).
To znači da, ukoliko ste predali 1000 kWh električne energije u toku meseca, vama će snabdevač (npr. EPS**) platiti izvesnu sumu (npr. 5 dinara***) po kilovat-satu za vaše viškove.

Neto-obračun električne energije će dodatno podstaći domaćinstva da unaprede upravljanje električnom energijom kroz optimizaciju potrošnje, pre svega upravljanje direktnom proizvodnjom. Pored toga, dodatno smanjenje prebacivanja viškova u elektrodistributivnu mrežu će moći da se postigne skladištenjem električne energije u baterijske sisteme, kao deo solarne elektrane, a u bliskoj budućnosti i u baterije električnih automobila koji koriste V2G (vehicle to grid) tehnologiju.

Kriterijum Neto merenje Neto obračun
Osnovni princip Energetsko bilansiranje (kWh za KWh) Finansijski obračun
(prihod – trošak)
Cena viška energije 5 RSD bruto* Niža otkupna cena
Povraćaj investicije Brži Sporiji

Tabela 1: Uporedni pregled: neto-merenje i neto-obračun za domaćinstva

*    U skladu sa važećom cenom Naknade za pristup distributivnom sistemu
**   Ovde je teorijski moguće da bude i drugi snabdevač, ali u praksi EPS radi sa krajnjim korisnicima na celoj teritoriji Republike Srbije
***   Cena je stavljena samo kao primer

Da li će se isplatiti biti kupac-proizvođač u kategoriji domaćinstva sa neto-obračunom?

Na ovo pitanje je trenutno teško odgovoriti, obzirom da još uvek nije napravljen ni jedan korak u pripremi novog načina obračuna za domaćinstva, izbora metodologije i određivanja cene otkupa električne energije.

Ono što je realno očekivati je da će neto-obračun u izvesnoj meri biti manje isplativ u odnosu na neto-merenje.

Domaćinstva koju budu imala malo viškova će svakako biti u boljoj poziciji, obzirom da će značajan deo energije trošiti kroz direktnu potrošnju i skladištenje.

Domaćinstva koja budu imali veliku količinu viškova će i dalje biti u nepovoljnijem položaju, ali za razliku od neto-merenja, gde su predavali viškove bez prava na naknadu, kroz neto-obračun će te viškove moći da prodaju, i time amortizuju deo gubitaka zbog izgradnje elektrane koja nije u skladu sa potrebama domaćinstva.

Buduće unapređenje prozjuminga kroz Energetske zajednice građana

Jedna od mogućnosti koja će uskoro zaživeti, takođe zahvaljujući izmenama Zakona o energetici, je formiranje Energetskih zajednica građana (EZG), u koje će moći da se uključuju građani, mala i srednja preduzeća, javne institucije i lokalne samouprave.

Prednost ovakvog načina udruživanja je što će na ovaj način domaćinstva moći da, u skladu sa pravilima EZG, prodaju električnu energiju drugim članovima po višoj ceni od one koju bi dobili od snabdevača, dok će građani, članovi EZG, bez elektrana, imati beneficiju da kupuju tu energiju po nižim cenama od cene snabdevača, čime će svi članovi EZG ostvarivati maksimalnu korist i efikasnost od udruživanja u „zajedničku“ proizvodnju i potrošnju električne energije.

O temi energetskih zajednica ćemo pisati u narednom periodu, pa ako ste zainteresovani, nastavite da nas pratite – tek sa EZG će proizvodnja i potrošnja energije omogućiti građanima da još više i na sveobuhvatniji način učestvuju u energetskoj tranziciji ka decentralizovanoj proizvodnji električne energije za sopstvenu potrošnju.

Možda će vas zanimati i…