Kako ne predimenzionisati solarnu elektranu za domaćinstvo?

Kako ne predimenzionisati solarnu elektranu za domaćinstvo?

Jedan od čestih izazova sa kojima su se suočili prozjumeri u prethodnom periodu je predavanje viškova bez naknade nakon isteka perioda poravnanja, 31. marta svake godine.

Uzrok stvaranja prekomerne količine viškova je snaga solarne elektrane koja nije projektovana u skladu sa potrošnjom domaćinstva, odnosno, elektrana proizvodi više električne energije nego što je domaćinstvu potrebno i onda proizvodi viškove koje ne možete da potrošite do 31. marta.

U jednom od tekstova smo već objasnili kako se pravilno određuje snaga solarne elektrane, a sada ćemo razmotriti planiranje solarne elektrane u dva malo drugačija slučaja.

Prvi slučaj je kada želite da izgradite solarnu elektranu u skladu sa trenutnom potrošnjom, ali u budućnosti planirate da povećate potrošnju prelaskom na grejanje putem toplotnih pumpi, kupovinom električnog automobila, ili zamenom uređaje koji do sada nisu radili na struju, na primer, kosilica za dvorište, freza kultivator i slično.

Drugi slučaj je kada, nakon izgradnje kuće, želite odmah da postavite solarnu elektranu i naknadno, nakon najmanje 12 meseci redovne potrošnje električne energije, prilagodite snagu elektrane stvarnoj potrošnji struje u novoj kući.

Za oba slučaja se može primeniti isti princip koji će vam pomoći da investicija bude što niža, a period povraćaja što kraći.

Imajte u vidu da ovaj princip važi pre nego što izgradite solarnu elektranu. Dakle, sve je u dobrom planiranju!

Podsetićemo vas da je 10,8 kilovata (kW) maksimalna snaga elektrane koju domaćinstvo može da izgradi na krovu porodične kuće. Elektrana ove snage će vam proizvesti 13-14.000 kilovat-sati (kWh) električne energije na godišnjem nivou, ako je elektrana instalirana na južnoj strani krova.

Da biste odredili pravilnu veličinu elektrane prema trenutnom obrascu potrošnje, pročitajte tekst na linku sa početka teksta ili izvršite proračun putem našeg solarnog kalkulatora.

Ali šta da radimo ako ne znamo kolika će nam biti potrošnja u budućnosti?

Dve komponente su ključne za snagu solarne elektrane – solarni paneli i pretvarač (inverter).

Paneli vrše transformaciju energije Sunca u jednosmernu struju, dok inverter pretvara jednosmernu struju u naizmeničnu.

Sada je trenutak i da kažemo da se solarna elektrana priključuje i registruje na osnovu snage pretvarača, nezavisno od postavljene snage panela.

Šta nam to govori?

Ukoliko menjate snagu pretvarača, moraćete ponovo da prođete gotovo celokupnu proceduru priključenja elektrane na elektrodistributivnu mrežu, što vam može izazvati dodatne troškove, suspenziju rada elektrane dok traje procedura priključenja.

Najjednostavnije rešenje koje možete da primenite prilikom planiranja je da postavite pretvarač maksimalne snage (10kW), u skladu sa zakonodavstvom, nezavisno od snage panela. Time ste se osigurali da, kada prvi put priključujete elektranu, dobijete maksimalan kapacitet i, kakve god promene pravili u snazi i broju solarnih panela, nećete morati da ponovo prolazite kroz proceduru priključenja.

Zvuči jednostavno, zar ne? U suštini i jeste. Hajde da se vratimo na naša dva slučaja sa početka priče.

U prvom slučaju ste, na primer, izračunali da vam je potrebna elektrana od 7 kW. Nakon dodavanja, na primer, toplotne pumpe, potrebno je da zaokružite period od 12 meseci i izračunate razliku između potrošnje pre i nakon postavljanja toplotne pumpe. Za tu razliku ćete dodati solarne panele i time optimizovati odnos proizvodnje i potrošnje električne energije.

U drugom slučaju, možete postaviti solarnu elektranu od, na primer, 5 kW. I ovde važi da je nakon 12 meseci potrebno izračunati godišnju potrošnju i proširiti elektranu dodavanjem solarnih panela do nivoa od 90-100% zadovoljenja ukupnih potreba za električnom energijom.

Koji god od ova dva slučaja je vaš, budite sigurni da ćete na ovaj način optimizovati proizvodnju elektrane u skladu sa vašom godišnjom proizvodnjom i time obezbediti najnižu cenu investicije i najbrži period povraćaja uloženih sredstava.

Ovu proceduru možete ponavljati dokle god ne dođete do maksimalne snage invertera, ali imajte u vidu i da instalacija dodatnih panela ima svoje troškove, pa vam i ovde savetujemo da napravite što bolju procenu i period kada planirate rast proizvodnje.